Despre noi

Cercetare Dezvoltare

Seminte

Oferta

Contact

  • cercetatori
  • cercetatori
  • cercetatori

Cercetatorii nostri

Echipa actuala de cercetatori este formata din:

Laborator Ameliorare

  • Dr. Ing. CS III Ioana Stere
  • Dr. Ing. CS III Ion Stere
  • Ing. Cristian-Laurentiu Dragomir

Laborator Agrofitotehnie

  • Dr. Ing. CS III Violeta Simionescu
  • Drd. CS Monica Tanc
  • Laborant Doina Peltea

Laborator Produse Furajere

  • Dr. Ing. Ion Bulica

Laborator Irigatii

  • Dr. Ing. CS II Constantin Negrila

Centrul Experimental Tulcea

  • Dr. Ing. Dumitrache Constantin
  • Dr. Ing. Vasilica Constantin

Istoricul cercetatorilor SCDA Valu lui Traian

Specializare Stiinta Solului

Perioada
Dr. Ing. Lidia Seitan1980-2006
Dr. doc. Horia Simota1962-1983
Ing. Viorica Patru1973-1982
Dr. Ing. Ioan-Florin Mihailescu1980-1990
Ing. Lucica Brutaru1984-1987

Specializare Agrofitotehnie

Perioada
Ing. Valeriu Balan1966-1966
Ing. Ioan Neguti1968–2000
Ing. Liviu Udrea1980–1997
Ing. Ion Berenghi1954-1955
Ing. Vasile Barneanu1954-1959
Ing. Ecaterina Barneanu1954-1959
Dr. doc. Petru Tomoroga1954-1990
Ing. Arcadie Ulinici1955-1957
Ing. Octavian Anghel1958-1958
Dr. Ing. Nicolae Sandulescu1962-1967
Ing. Ion Balan 1968-1972
Ing. Aurel Seitan 1980-1984
Ing. Maria Chiricescu 1985-1992

Specializare Agrochimie

Perioada
Dr. Ing. Octavian Bunescu1962-1970
Ing. Constantin Coronea1963-1968
Ing. Elena Bratucu1965-1970
Dr. Ing. Mihai Enciu1966-1986
Ing. Georgeta Vasiliu1971-1974

Ameliorare

Perioada
Ing. Constantin Damian1955-1958
Dr. Ing. Emilia Stefu1984–2006
Ing. Marin Damian1955-1958
Dr. Ing. Victor Savulescu1957-1962
Dr. Ing. Ilaria Doucet1962-1967
Ing. Doina Iancu1962-1980
Ing. Cornelius Iancu1962-1979
Dr. Ing. Mircea Doucet1963-1967
Ing. Ion Ciocazanu1971-1982
Dr. Ing. Ion Stere1982-prezent

Specializarea Ameliorarea produse agrosilvice

Perioada
Ing. Faust Pufulescu1956-1960

Specializarea Produse furajere

Perioada
Dr. Ing. Iancu Tucra1954-1964
Dr. Ing. Gheorghe Enica-Moisescu1965-1983

Specializarea Plante medicinale

Perioada
Ing. Florica Stanescu1955-1958
Ing. Florica Ulinici1955-1957
Ing. Elena Pufulescu1956-1960

Specializarea Legumicultura

Perioada
Ing. Dumitru Talamba1962-1977

Specializarea Mecanizare

Perioada
Ing. Gheorghe Anghel1983-1983
Ing. Alexandru Mihai1962-1999

Specializarea Asolamente

Perioada
Dr. Ing. Marioara Nicolaescu1980–2000
Ing. Arghir Zamfir1955-1958
Ing. Lucian Mitru1955-1962
Ing. Vasile Petre1978-1986

Specializarea Agrotehnic

Perioada
Ing. Constanta Nicolae1954-1962
Dr. Ing. Virgil Nicolae1957-1962

Specializarea Protectia plantelor

Perioada
Dr. Ing. Procopovici (Chirvasoiu) Emilia1980-2010
Ing. Angela Udrea1982–2000
Dr. Ing. Negrila Mariana1989–2006
Ing. Sarmiza Bunescu1962-1981
Ing. Doina Enica-Moisescu1967-1987
Dr. Ing. Mihai Nadejde1982-1983

Economie agrara

Perioada
Dr. Ec. Victor Ploae1973-1994
Dr. Ing. Aurel Lup1966-1998
Ing. Vasile Florea1962-1965

Imbunatatiri funciare

Perioada
Ing. Zgura Nicolae 1987-2006
Ing. Stefan Renea1967-1993
Ing. Silvia Renea1967-1986
Ing. Cornel-Stefan Dumitrascu1974-1977
Ing. Marilena Ochea1975-1979
Ing. Mariana Barbulescu1977-1979
Dr. Ing. Mures Popa1977-1980

Irigatii

Perioada
Dr. Ing. Negrila Catrinel1982-2007
Dr. Ing. Rodica Paltineanu1978-1981
Dr. Ing. Ion Paltineanu1978-1982
Dr. Ing. Ioana Craciun1979-1982
Dr. Ing. Mugur Craciun1979-1982
Dr. Ing. Florin Popescu1981-1996

Centrul Experimental Casimcea

Perioada
Ing. Marian Puisor1987-2012